816 lutego w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku odbyła się gala konkursu „ Nie truj sąsiada”. Konkurs był jedną z inicjatyw w ramach międzygminnej kampanii edukacyjno-ekologicznej „Gmina z (dobrą) energią!”, za którą odpowiadają Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego oraz partner – Planergia Sp. z o.o.
W konkursie wzięło udział ponad 170 szkół z terenu Subregionu Zachodniego. Zmagania, mające wyłonić najbardziej kreatywną w nagłośnianiu zjawiska niskiej emisji wśród lokalnej społeczności, trwały przez cały 2017 r. Podstawą do oceny danej placówki była aktywność jej społeczności. Liczyła się kreatywność powiązana z tematem niskiej emisji. Dzieci i młodzież przedstawiały swoje pomysły na pokazanie przyczyn powstawania tego zjawiska, konsekwencji i metod walki.
Komisja wyznaczona przez organizatorów oceniła nadesłane raporty kwartalne zawierające wyszczególnienie aktywności, wraz z przykładami prac, w oparciu o pięć kategorii. Były to: liczba podjętych działań, pomysłowość, różnorodność i jakość ich wykonania/realizacji, wartość merytoryczna przekazu (zgodność z tematyką kampanii), liczba zaangażowanych osób oraz zasięg działań.
Branżowa Szkoła I stopnia w Radlinie, która wcześniej została laureatem konkursu ostatecznie stanęła na podium zajmując III miejsce i nagrodę w postaci czeku na 2000 zł z przeznaczeniem na pomoce naukowe.

min 2017 004Światowy Tydzień Przedsiębiorczości 2017 w Branżowej Szkole I stopnia w Radlinie.W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Branżowej Szkole I stopnia w radlinie odbyły się wizyty studyjne, warsztaty i prezentacje, w których udział wzięli uczniowie Gimnazjów z Radlina, Marklowic i Zawady. 

13 listopada w poniedziałek miały miejsce warsztaty, w których wzięło udział 32 uczniów - "Przedsiębiorczość szansą na rozwój własnej osobowości ". Zajęcia przeprowadzili pracownicy z Punktu Pośrednictwa Pracy w Radlinie. W ramach zajęć uczniowie mieli możliwość rozeznania własnych predyspozycji zawodowych.

15 listopada w środę odbyła się prezentacja " Zawody przyszłości - rewolucja w zatrudnieniu " w której uczniowie mogli przyjrzeć się najnowszym kierunkom rozwoju technologii produkcji oraz przewidywanym potrzebom światowego rynku pracy w tym segmencie produkcyjnym ze szczególnym uwzględnieniem zawodów mechatronicznych. Branżowa Szkoła I stopnia w Radlinie posiada porozumienie z takimi firmami jak Tenneco w Rybniku i MICHAEL, TECH- POL w Rydułtowach dotyczące kształcenia uczniów w tych zawodach. W spotkaniu uczestniczyło 54 gimnazjalistów.

16 listopada w czwartek zrealizowano dwie wizyty studyjne na powierzchni kopalni Polskiej Grupy Górniczej ROW Ruch Marcel w Radlnie, w których uczestniczyło 16 uczniów Gimnazjum z Marklowic oraz 23 z Gimnazjum z Radlina. Uczniowie poznawali specyfikę pracy na kopalni i możliwości kształcenia się w zawodach związanych z branżą górnictwa węgla kamiennego. Branżowa Szkoła I stopnia w Radlinie jest objęta porozumieniem z PGG w sprawie zapewnienia zatrudnienia absolwentom kierunków o specjalizacji górniczej.

17 listopada w piątek miały miejsce warsztaty tematyczne pt. " Nowa rewolucja przemysłowa - druk 3D ". Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Łącznie 59 uczniów miało możliwość poznania tajników budowy drukarek 3D oraz przyjrzeć się procesowi druku przestrzennego.
Łącznie 184 gimnazjalistów i uczniów SP skorzystało z oferty naszej szkoły związanej ze Światowym Tygodniem Przedsiębiorczości.

nietrujsasiadaNasza szkoła bierze udział w społecznej kampanii "Nie truj sąsiada!"

Uczniowie naszej szkoły zostali zapoznani z tematyką zanieczyszczeń powietrza: oglądali filmy, brali udział w prelekcjach oraz dyskutują nad poprawą jakości powietrza, przeprowadzali wywiady ze znanymi osobami w mieście na temat smogu, wykonywali prezentacje multimedialne poruszające tematykę problemu niskiej emisji. Ponadto uczestniczyli w różnych prelekcjach między innymi  na temat fotowoltaiki. Uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat zanieczyszczenia powietrza na lekcjach chemii, geografii, biologii, lekcjach wychowawczych. Dodatkowo uczniowie wykonali prace plastyczne na w/w temat oraz odbyła się prezentacja filmu na temat tzw. „górnego spalania” węgla w piecach domowych. Konkurs obejmuje również wiele innych działań w których uczniowie naszej szkoły biorą udział.

Finał konkursu jest przewidziany na koniec grudnia 2017 r., a aktualnie Branżowa Szkoła I stopnia w Radlinie znajduje się na III miejscu.

Celem zajęć było zwiększenie świadomości młodego człowieka i ukształtowania u uczniów ekologicznych postaw.

Już po raz dziesiąty młodzież  powiatu wodzisławskiego uczestniczyła w Konkursie Piosenki Obcojęzycznej ,,Cantemus". Konkurs, zorganizowany przez nauczyciel języków obcych w Branżowej Szkole I Stopnia w Radlinie pod patronatem Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. oraz Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli odbył się na deskach sceny radlińskiego Miejskiego Ośrodka Kultury.

Na początek  gość specjalny,  Jakub Blokesz, artysta młodego pokolenia, laureat min. Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej zaprezentował swój recital, a w nim utwory z płyty ,,Lwów. Szkice miejskie" oraz swoje interpretacje utworów czeskiego artysty Jaromira Nohavicy.

Młodzież zaprezentowała repertuar utworów w językach : angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim oraz czeskim i jak co roku zadziwiła jurorów swoją pasją do śpiewania i umiejętnościami wokalnymi, instrumentalnymi oraz talentem językowym.

Laureatem konkursu został Karol Wasilewski z utworem ,,I found" grupy Amber Run, drugie miejsce zajęła Paulina Pyszny z utworem ,,New York", a trzecie przypadło w udziale Annie Dembowy, która wykonała utwór ,,I wanna Dance with Somebody".

 Organizatorzy dziękują dyrektorowi MOK panu Tomaszowi Millerowi za życzliwe przyjęcie oraz Starostwu Powiatowemu w Wodzisławiu Śl. i Powiatowemu Ośrodkowi Doskonalenia Nauczycieli. Atrakcyjne nagrody oraz poczęstunek zostały ufundowane przez sponsorów, wśród których należy wymienić wspomniane wyżej Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim , Urząd Miasta Radlin, radę rodziców Branżowej Szkoły I stopnia w Radlinie oraz firmy ,,DarNet", ,,Michael", restaurację ,,Leśna Perła'', dom przyjęć „Atmosfera”, cukiernie ,,Król", ,,Janosz", supermarket ,,Intermarche", firmę ,,Idea", biuro podróży ,,Medtur" z Wodzisławia Śl.

mini konkurs konsumeckiZ okazji Światowego Dnia Konsumenta 15 marca odbył się test konsumencki pt.: „Czy znam swoje prawa konsumenckie” uczniowie kl. I A i II A zmierzyli się z pytaniami traktując to jako pewną formę sprawdzenia siebie oraz pogłębienia i poszerzenia swojej wiedzy.

W teście brało udział 16 uczniów, a najlepsi to: Michał Marcol, Mateusz Tworzydlak, Gabriela Kowol, Dariusz Brzezina ,Kamil Rekowski.

Gratulujemy

mini mlody designer 2017

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu "Młody DESIGNER 2017"
Konkurs kierowany jest dla uczniów gimnazjów.
Poniżej zamieszczamy regulamin i kartę zgłoszenia!

Regualmin    Zgłoszenie

 

 

25 listopada do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Rybniku  została dostarczona karma dla zwierząt.
Zbiórka prowadzona była przez uczniów naszej szkoły. 

Dziękujemy wszystkim którzy wzięli udział w akcji.


Akcję koordynowała pani Katarzyna Stabla i Izabela Kołek.

W miesiącu listopadzie oraz na początku grudnia wszyscy uczniowie szkoły uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez fundację Feniks – „Powstań do życia” z Wodzisławia Śląskiego z zakresu profilaktyki i reakcji na przemoc jak również przeciwdziałania narkomanii, alkoholizmowi, uzależnieniom od środków psychoaktywnych w tym dopalaczy.
Także w tym okresie równolegle odbywały się warsztaty organizowane przez Szkolny Ośrodek Kariery działający przy I LO w Wodzisławiu Śląskim. W tym przypadku tematyka zajęć skupiała się na identyfikacji posiadanych kompetencji zawodowych, przygotowania do wejścia na rynek pracy czy zwiększenia poczucia pewności siebie. W warsztatach pn. Jaki zawód? uczestniczyła również grupa uczniów z Gimnazjum nr 1 w Radlinie.
Uczniowie potwierdzali potrzebę tego typu warsztatów, które umożliwiają młodemu człowiekowi poznanie swoich kompetencji jak również pozwalają mu się zmierzyć z szeroko pojętymi zagrożeniami czyhającymi na każdego nastolatka.

Nasza szkoła uczestniczy w kampanii edukacyjnej w zakresie profilaktyki i diagnostyki czerniaka - Znamię znam je, wirusowego zapalenia wątroby - Podstępne WZW oraz HIV - AIDS - Jestem świadomy nie ryzykuję.
Jeszcze w listopadzie uczniowie i rodzice zostaną zapoznani z programem na zajęciach lekcyjnych i zebraniu rodziców. Natomiast od grudnia do lutego wśród uczniów będą prowadzone lekcje tematyczne w oparciu o specjalnie przygotowane scenariusze i ankiety dotyczące w/wym tematyki. Dodatkowo rodzice i uczniowie będą mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnych omawiających tematykę kampanii.